Lista aktualności Lista aktualności

Polowanie z sokołami

Kultywowanie dawnych tradycji

15 stycznia b.r. na terenie OHZ Nadleśnictwa Niepołomice miało miejsce niezwykłe polowanie. Dzięki staraniom prof. Zbigniewa Bonczara mogliśmy gościć myśliwych-sokolników z różnych regionów Polski. Przybyli oni, pokonując wiele kilometrów przy niezbyt sprzyjającej aurze, aby wziąć udział w polowaniu na bażanty z wykorzystaniem specjalnie do tego ułożonych ptaków drapieżnych.

Sokolnictwo to metoda polowań szczególnie na ptactwo ale także inną zwierzynę drobną (zające czy lisy) z wykorzystaniem ptaków drapieżnych. Ta metoda polowań, wywodząca się ze stepów Azji, powstała już cztery tysiące lat temu. W Polsce pojawiła się ok. X wieku. Od tego czasu sokolnictwo rozwijało się dość intensywnie, a elitarnych charakter tej metody (na początku z sokołami polować mogli wyłącznie królowie) sprawił, że od XVI-XVII wieku Rzeczpospolita była potęgą sokolniczą w skali całej Europy.

Obecnie,sokolnictwem w Polsce zajmuje się ok. 120 osób. Do układania i polowań wykorzystywane są sokoły wędrowne, jastrzębie, myszołowy, a nawet orły. Ptaki te pochodzą z wyłącznie z hodowli i poza polowaniami często wykorzystywane są do płoszenia ptaków mogących zagrażać samolotom na lotniskach cywilnych i wojskowych.